همسفران چارسال

پیش نوشت: باز هم طولانیست٬ می دانم. ولی دلیل دارد. یک کم خاص است آخر. متنیست که برای جشن فارغ التحصیلی مان نوشته بودم. یک جور تایم لاین است از این چهارسال دوره لیسانس مان٬ اگر بشود این طور گفت. پس پیشاپیش ببخشید که باز پست طولانی می بینید. 

 

 

 

باسم المصیر

صفر.

 

توی سالن کهربا نشسته ای. دلشوره داری و حس آشنای یک شروع تازه، حس دوباره زاده شدن... چه خبر است آن بیرون؟! انگار جماعتی بر طبل جنگ می کوبند و فریاد می کشند. هیجان زده شده ای، مثل من...
- " واقعاً باعث افتخار ماست که امسال هم از صد رتبه برتر کنکور... "
دیگر چیزی از آمار و ارقامی که طرف می دهد نمی فهمی. بی تاب شده ای و فقط می خواهی بدانی آن بیرون چه خبر است. فقط می خواهی در باز شود، آغاز شود...
- " برقی بیا این جا! برقی بیا این جا! "
- " برقی خوش اومدی! برقی خوش اومدی! "

 

یک.

قلم تو را می بینم که تند تند روی کاغذت می لغزد و عدد و رابطه ثبت می کند. هول می شوم. به خودم هشدار می دهم که بجنب! از کفت نرود! این 206 برای خیر مقدم به تو این جاست! اما دوباره فکر و خیالم می پرد. سیال غرور می ریزد و پرم می کند! نشئه می شوم، باد می کنم!: ولی پسر، خودت هم نمی دونستی چه کار بزرگ و ارزشمندی کرده ای ها!
- " خوب بچه ها، این همش یه شوخی بود. آقای امیری هم که برنده مسابقه شدن نفوذی ما بین شما بودن! "
بور شده ایم، همه مان...

 

شوخی کافیست. ترم شروع می شود. دلت را تیره نکن! این آوای منحوس را به شگون بد نگیر! کلاغ ها را می گویم، یادت هست خبر شروع ترم تازه را از آن ها می شنیدیم؟!
درس ها و کلاس ها، دوستی ها و تجربه ها...

تو را می بینم و یادم می افتد همانی هستی که توی اردو مشهد اول سال داشتی آدامز می خواندی! یا آن یکی هستی که سر کلاس C اظهار فضل می کردی! اه اه! اما تو هم همین را می گویی و با خودت فکر می کنی این با این قیافه اش واقعاً چه جور موجودی باید باشد؟!
حالا چی؟ هنوز دستت نیامده رفیق قدیمی؟!

ما 200 نفر آدم سر کلاس، ما مثل 200 تا بمب عمل نکرده! هنوز خیلی از درس و کنکورمان نگذشته، پس وقتش است عمل کنیم. وقتش شده نشان دهیم کداممان با حال تر است: 
-
 " چیه، می خواین دست بزنین؟! خوب بزنین! "
دکتر رحیمی تبار دوست داشتنی می گوید، اما یادش می رود بگوید همه جا از این کارها نکنید، وگرنه ممکن است رنجبر عصبانی شود یا بهمن آبادی با قهر کلاس را ترک کند...

 

- ببین، اون که ردیف سوم نشسته سیاه پوشیده کنار فلانی، اون چیه فامیلیش؟!
- من آمار اونو دارم، من اونی که پشتشه رو نمی شناسم. اونو بگو تا اینو بهت بگم!
این جلسه کلاس هم گذشت. راستی چرا انگار هیچ چیزش یادم نمانده؟!..

- " پاشین بیاین بچه ها. اردوی معارفتونو از دست ندین. همه سال بالایی ها همینو بهتون می گن. مطمئن باشین وقت برای خوندن ریاضی 1 دارین! "
ساری. اولین تجربه در کنار هم بودن. بکر و نو، آن چنان که به هیجانت بیاورد و بی خودت کند. آن طور که نفهمی این چیزی که خوردی ماکارونی بود یا سنگ. انگار همه جوانی های گذشته ای را که از تو دریغ کرده اند یک جا دارند بر می گردانند. می خواهی انتقام روزهای رفته را بگیری، کسی جلودارت اگر نباشد...

 

مزه کرده. باید به هر بهانه ای تکرارش کنی. نزدیکترین بهانه افطاریست. افطاری هم برگزار می شود. حالا چه؟!:
- آقا ساعت یک و نیم جمع شیم جلو بوفه مافیا.
- جلو بوفه رو تازه صبح آب دادن!
- خوب پس می ریم جلو مکانیک!
اصلاً چرا منتظر بهانه بمانی؟ بهانه را می شود جور کرد: قرار کوه، چت، سینما...
" سلام بچه ها. خوبین؟ می خوایم آخر هفته یه برنامه کوه بذاریم. پس خرخونی رو بذارین کنار و پاشین بیاین! قرار ما راس هشت صبح دم پستخونه تجریش..."

 

طوری برخورد می کنی و نگاهش می کنی که انگار شیءی است که از سیاره دیگری آمده! هاج و واج محکش می زنی، شاید سر از کارش در آوری! اولین برخوردهای تو با موجودات بیگانه، شیرین و ماندگار!:
- سلام خانوم فلانی، شما خوبین؟!
- سلام، خیلی ممنون! شما خوب هستین؟!
- من هم بد نیستم. راستی C نمره زده ها!
- اِ؟ نمی دونستم! شما خوب شدین؟!
- نه بابا، من که اصلاً برای امتحانش نخوندم. ولی شما خوب شدینا!
- اِ، شما از کجا می دونین؟ مگه با شماره دانشجویی نزده؟!
- حالا دیگه! کاری ندارین؟ خدانگهدار!

 

درس ها جدی می شوند. C جشنواره حذف W راه می افتد، اما جوانی را عشق است!:
- " تو بهترین پسری هستی که تو عمرم دیدم! "
تو برای من تعریف می کنی که در خبر است که این را در فلان برنامه این به آن گفته. من هم برای بقیه تعریف می کنم... کجا سیر می کنیم؟ یکی نیست ما را به خودمان بیاورد؟!:
" سلام به همه هم کلاسی های عزیز. با ابراز تاسف از حادثه ناگوار بم، ما خواستم بگم در حال حاضر یکی از هم کلاسی هامون روی تخت بیمارستان به سر می بره ولی نه به خاطر زمین لرزه بلکه سکته مغزی. از شما می خوام برای این دختر آرزوی سلامتی کنید. نمی دونم می شناسیدش یا نه، در هر حال خانوم حکیمی یکی از بچه های بسیار خوبمون هستن که دو سه روزیه جاشون خالیه. به امید بهبودیش. "
ناهید حسینی، میل 126 گروه برق sharif_bargh_82.

 

دکتر رحیمی تبار سر کلاس برایمان از بم می گوید. کاش زودتر جز دست زدن چیز دیگری هم بهمان یاد داده بود. احساسش را پس می زنیم. مقابل ما می شکند و  اشک می ریزد... دکتر علوی سر کلاس مقدمه، از ماجرای هم کلاسی مان یاد دختر از دست رفته اش می افتد، اما او خودش را کنترل می کند و از کلاس خارج می شود. وقتی برمی گردد چشمانش سرخ شده... گروهی مان برای کمک عازم بم می شوند، ما خودمان را برای امتحانات پایان ترم آماده می کنیم... 

 

دو.

ولي جواني مان مثل صخره ايست كه از بالاي كوه سرازير شده. اين سنگ هاي كوچك فقط يك لحظه اي سرعتش را مي گيرند. كاريش نمي شود كرد، خودش بايد تا ته مسيرش را برود.

 

ترم جديد شروع شده. دوباره بي كار شده ايم. سرمان باد مي خورد و چه كارها كه نمي كنيم! گروه هاي جديد راه مي اندازيم و با هم كل كل مي كنيم، سر امتحان ميان ترم فيزيك دو صندلي ها را برمي گردانيم، شماره ها را مي كنيم و امتحان نمي دهيم، توي جشن پايان سال به جاي تخم مرغ همديگر را رنگ مي كنيم! خوشم مي آيد آماده هرجور تجربه اي هستيم:
" سلام. قابل توجه كساني كه با استاد نيكنام درس معادلات دارند، گروه هاي هفده تا بيست درس. دانشكده رياضي اعلام كرد به علت عقب بودن بيش از اندازه درس، اين گروه ها را حذف كرده. افراد اين گروه ها در ترم آينده براي برداشتن اين درس در اولويت خواهند بود. "
شوخي اول آوريل! يا:
" سلام. يه خبر خوب! مي تونيد واسه خريد CD خام به من مراجعه كنيد! SONY يا TDK فقط 200 تومان! "

 

ولي بعضي كل كل ها جدي مي شوند. اولين گروه ها، جبهه بندي هاي نامحسوس. من كه از تو خوشم نمي آيد و فكر مي كنم فقط بلدي درس بخواني و تو كه از من خوشت نمي آيد چون فكر مي كني رفتارهايم خوشايند نيست. خبرگزاري ها به راه مي افتد. من و بچه ها توي خوابگاه، تو و دوستانت توي عرشه، و يكي حتي تو گروه مان!
اركات آمد كه كمكمان كند و از دست اوقات فراغت نجاتمان دهد. چه لذتي دارد گشتن توي پروفايل ها:
- ديدي طرف براش چه testimonial‌ ي گذاشته؟!
- نه بابا، جدي مي گي؟ بازم؟!
- آره عزيزم، فكر كنم ديگه بايد بي خيالش شي!
به شيطنت هايمان هم ميدان مي دهد:
" سلام! امروز توي اركات يه چيز خيلي ناشايستي ديدم. هر كسي اين كارو كرده خيلي آدم بي فرهنگيه. اين كار واقعاً زشت و بي معنيه. قربون همه شما! "
عجب وضعي شده. بچه ها يكي يكي از hack شدن ID هايشان خبر مي دهند. يكي از ماجراها از همه جالب تر است، hacker از طرفكسي كه hack شده به گروه ميل مي زند و با خودش قرار مي گذارد. يكي بايد جلومان را بگيرد، باز بالا گرفته ايم...

 

تهران مي لرزد. دكتر رحيمي تبار پيش بيني زمين لرزه شديد تري مي كند. خوابگاهي ها توي محوطه مي خوابند. به ما مي گويند امتحانات هفته بعدي برگزار نمي شود. برمي گرديم خانه مان. خبر مي شويم كه شايعه بوده. به سرعت و ناآماده براي امتحان برمي گرديم. هرج و مرج مي شود. بچه ها امتحان نمي دهند. شوراي صنفي بالاخره خواسته هاي دانشجويان را به مسئولين مي قبولاند: امتحانات هفته اول تكرار خواهند شد، هورااااا!

 

اين وقايع اميدوار كننده بود يا تاسف بار؟ من يك چيز مي گويم، و تو چيز ديگري. آن زلزله هيچ جا آن جنان گرد و خاكي بلند نكرد كه در ميان ما. خوب شد كه خساراتش بيشتر از اين ها نشد. بگذريم از آن روزهاي بد، پس لرزه ها هم تمام شد. تابستان، بي حوصلگي، بي كاري. روزهايي كه بدون كوچكترين احساسي از ندامت، دود مي كني و به هوا مي فرستي.

اردوي پايان سال تحصيلي. اروميه. بعدش، حس تكراري و تلح پايان يك چيز خوب. پايان تعطيلات، آن هم وقتي درست بعدش بايد بروي براي ثبت نام، و توي شلوغي سايت ببيني كه رندومت خوب نشده يا فلان درس ظرفيتش تمام شده يا با آن يكي درس تلاقي دارد. اما صبر كن ببينم، تو انگار به كلي توي عوالم ديگري هستي...

سه.

 

شب ها دوباره بلند شده اند. تو سال بالايي شده اي. مي تواني با من سرگروه هشتاد و سه اي ها بشوي، توي معارفه يا اردوي مشهد! مي تواني دانشگاه را بهشان نشان بدهي و حتي نصيحتشان كني، خيلي تجربه داري آخر! همان قدر كه يك ورودي هشتاد و پنج، دو ماه بعد!

 

- مدار با جهانبگلو بگيريم بهتره يا شمس؟!
- شمس خيلي زياد كار مي كشه، اما مطمئنه. جهانبگلو تو ترم كار نمي كشه، ولي همش پايان ترمه ديگه. حالا ببين خودت چي جوري...

 

اين سوال رايجي بود كه جوابش را شرط مي بندم هنوز هم درست نفهميده اي. يا شايد هم اصلاً گوش نمي كردي؟ شايد وقتي آن سال بالايي داشت توضيح مي داد نگاهت دنبال چيز ديگري مي دويد و فكرت را هم با خودش مي برد؟! هوم؟! رديت سوم سايت، كامپيوتر آخر را نگاه نمي كردي مثلاً؟!

 

ببينم كسي مي فهمد شادمان سر كلاس چه مي گويد؟ نه بابا، شادمان است ديگر. من كه به ناهار بعد كلاس فكر مي كنم كه با دو سه نفر ديگر منتظر تو و سه چهار نفر ديگر از بچه ها بشويم كه بياييد برويم سلف و سر راهمان چهار پنج نفري را هم اگر ديديم بر بزنيم و گله اي برويم ناهار كه غذاي سلف خوردني شود! اما تو سر ناهار هوش و حواست نيست، مي فهمم!:
- خيلي تو نخي اين روزا، خبريه؟!
- تو مي گويي نه، اما من كه مي دانم. اصلاً همه مان مي دانيم...

 

باز نوبت ما شد، افطاري هشتاد و دويي ها:
- از دكتر نايبي هم حتماً پول بگيرين!
- به نظر من هم الويه بديم هم حليم!
- شماها برين سبزي ها رو بشورين، ما الويه رو درست مي كنيم!
- كسي هست بتونه الويه رو بچشه؟
- من!
- من!
- من!
- ماشالااااا!
- پس اين نون چي شد؟ كي قرار بود بياره؟
- اون ور سفره پنير ندارن، يادمون رفت. زود باش اينارو بهشون برسون!
- ايِ‌ي‌ي‌ي‌ي‌ي! اين موي دراز كيه تو الويه؟!
- آخيش، خسته نباشين بچه ها!
- خسته نباشين!

 

خطوط چهره اش كه در ذهنت مدام جايگزين هم مي شوند تا طرح دقيق تري به دستت بدهند، آن طور كه خودش هست و مي پسندي... همان چند كلمه هفته پيش كه توي فكرت جابجا مي شوند اما نه، اين هنوز آن جمله نيست... آن نگاهي كه آن روز از عرشه به تو انداخت يا هماني كه از تو دريغ كرد... تمام اين صفحه ها را بايد ورق برني تا برسي به كلمات درس و امتحان، روابط آمار و احتمال و الكترومغناطيس، ولي مگر اين صفحات سنگين را مي تواني كنار بزني!
ولي اين فقط داستان من و توست. آن ها تصميم شان را گرفته اند. كلمات را مي بلعند، جدي و مصمم. وقتي براي تلف كردن نيست. توي مسيرمان بدون ترمز پيش مي رويم، ما و آن ها...
تق تق تق، She or he, is now online! چيزي توي دلت مي ريزد پايين... 

 

چهار.

امتحان هاي سختي داشته اي، يك هديه كوچك چطور است؟! دانشگاه يكدست سفيدپوش مي شود. كودك هاي درونمان دوباره شاد مي شوند: آدم برفي، حمله به بچه هاي دانشكده ميم شيمي، تعطيلي و گلوله برفي... گلوله برفي كه در دست تو مي ماند و كوچك مي شود و آب مي شود و تمام مي شود و تو به هيچ كس نمي زني اش، جز آن كس كه پيدايش نكردي يا كردي و ماندي و ...

 

شب هاي خوابگاه. تو، او، بقيه! هر شب به رنگي و حالي، هر كداممان با فكري و باوري، دردي و اندك مايه طبع مزاحي! كم و زياد، وقت و بي وقت!
پنج بار در زده ايم تا بالاخره آقاي نگهبان، خواب آلود و با زيرشلواري پيدايش شده:
- ساعت سه نصف شبه! من خود تو رو نبايد راه بدم، اون وقت ورداشتي چار نفرم با خودت آوردي؟!
- ببخشيد شرمنده. سانس ويژه جشنواره بوديم دير شد. حالا يه امشبو راه بدين!
كارد مي زدي خونش در نمي آمد!..

 

خوب براندازش كردي سر كلاس، توي دانشكده. امروز حالش خوب نبود. تو مي فهمي اين را. كاش مي شد بفهمي چرا، تو حتماً كلماتي براي تسكينش داشتي... يك غلت ديگر سرجايت. گور باباي امتحاني كه شش ساعت بيشتر نمانده و تو هيچ نخوانده اي. برود به درك. فكر مي كني زندگي هرگز پوچ تر از اين نمي شود. اين همه درس بخواني كه چه؟ آن ها كه مي خوانند چي از زندگي مي فهمند مگر؟ يك غلت ديگر، همان جاي اول. اين؟ نه. اين يكي؟ نه. اصلاً هيچ كدام. حوصله هيچ كدام از اسم هاي phonebook ت را هم نداري.
- راستي، فلاني بدجور دپ زده اين روزا. خيلي داغونه.
- آره، مي دونم. حالا واحد ماحد نيفته خوبه.
اما اين جا نه جايي براي ترحم و دلسوزي به توست و نه فرصتي براي تلف كردن. ما در برابر هزينه اي كه در برابرمان مي شود مسئوليم، در مقابل آينده كشورمان مسئوليم. اگر درس نخواني جاي يكي ديگر را گرفته اي... او مي گويد پس پيشرفت مي كند. خدا كند آن قدر تند نرود كه چيزي را همين حوالي جا بگذارد...

 

/ 6 نظر / 3 بازدید
مرتضی

ايول پسر! شاهکاره! فقط توی قسمت صفرم! اونجايی که نشسته بوديم، سالن تربيت بدنی بود،‌ نه کهربا!

سعيد

ای بابا٬ خوب يه جوب کوچولو زدم که به آخرش بياد! بايد اين يه تيکه رو می ذاشتم اول يک. خوبه اين جوری؟!

مينا

...[سکوت]

معين

واسه من كه تازه قراره وارد شم، تكون‌دهنده بود.

شهاب

به ترتيب سنی پيام گذار های اين پستت دقت کن... تو معتقد بودی خدا تاس میندازه ؟!