دانشجو! می میرد! ذلت نمی پذیرد!

موبایل من که کیفیت ندارد ولی عکس را فعلا حسابی سیر کنید تا بگویم:

معاف شدم مثل بنز! یک معافیت روووووویایی!

راستش از اول هم یک‌جورهایی می‌دانستم که من سربازی برو نیستم، حتی یک روز! نمی‌دانستم چه‌جوری فقط می‌دانستم من زیر بار این حرف زور نمی‌روم و هیچ‌وقت توی هیچ‌کدام از پلن‌های آینده‌ام، خودم را سرباز نمی‌دیدم! آخرین شانس معافیت من که لاغری بود هم برداشته شده بود. هر چند وقتی بود هم فایده‌ای نداشت و آن‌زمان‌ها که با همین قد وزنم ده کیلو کمتر بود باید ده کیلوی دیگر هم کم می‌کردم. اسکلت کلاس زیست‌شناسی‌مان هم احتمالا باید دو سه کیلو کم می‌کرد که شرط قد و وزنشان را ارضا کند.

قصه از مسابقه تلویزیونی 101 شروع شد که با حضور کارکنان نظام‌وظیفه برگزار می‌شد. سوال این بود که سن پدر برای معافیت کفالت پدر باید چقدر باشد؟ شرکت کننده و پدرم پای تلویزیون جواب دادند 60، اما جواب درست 59 سال تمام بود! پدرم همان شب زنگ زد تهران و ماجرا را برای من گفت. کفیل تنها پسر بالای هجده سال پدر بالای 59 سال است و پدرم هم 4 تیر 59 سالش تمام می‌شد! اما مشکل کوچکی وجود داشت: سیامک برادرم هم 11 مرداد هجده سالش تمام می‌شد! یعنی من فقط پنج هفته وقت داشتم!

جای درنگ نبود! سه تیر برگشتم شهرمان، برای پدرم هدیه تولد خریدم و فردایش شروع کردیم. اقدام از نظام‌وظیفه تهران با آن عظمت یک ریسک واقعی بود. اولین مواجهه با نظام وظیفه شهرمان را فراموش نمی‌کنم. یک محوطه مستطیلی با دیوارهای کوتاه و سیم خاردار که در یک گوشه‌اش ساختمان‌ اداری یک‌طبقه قرار داشت. فقط یک چهارپایه و طناب کم داشت که بشود عین حیات‌های اعدام توی فیلم‌ها. با این تفاوت که به جای گرگ و میش صبح، آفتاب داغ تیر مراجعین را بی‌تاب کرده بود که شامل عده زیادی غایب و فراری می‌شدند و در فاصله بین دو میله که قرار بود صف باشد همدیگر را فشار می‌دادند و دستشان را از زیر بغل و توی دماغ و دهن جلویی رد می‌کردند که پرونده‌شان را برسانند دست تنها متصدی دریافت مدارک که نگران بود مبادا فکر کنند بیشتر از یک نفر است و مدام این را یادآوری می‌کرد که یک‌نفر بیشتر نیست، ولی توضیح نمی‌داد چرا یک سرباز وظیفه کنارش نگذاشته‌اند. وقتی بالاخره پرونده‌ام را دادم دستش برای مطالعه، داشتم فکر می‌کردم که تازه از این‌جا که رد شود باید بروم سراغ رییس و معاون و دادگستری  و اداره ثبت و بایگانی نظام‌وظیفه با آن دفتر سه متر در یک متر و قفسه‌های فلزی و پرونده‌های کاغذی که کامپیوتر هم از رونق ننداخته بودشان و ثبت‌احوال و پلیس 10+ و دانشگاه برای گرفتن اصل مدرک و ... که صدای طرف به خودم آورد. پرونده را انداخت جلوم و گفت وقت نمی‌کنی به فرجام برسونی.

با ترس و لرز برگرداندم دستش که کار غیر قانونی که نمی‌کنم، فوقش به فرجام نمی‌رسد دیگر... از زیر عینک نگاهی به من انداخت و قبولم کرد، و دویدن‌ها شروع شد. بارها دویدن بین آن‌جاهایی که گفتم، استشهاد محلی، استشهاد فامیلی و شاید کلی دویدن دیگر که کارت را که ببینی از یادت می‌رود همه‌اش. آخرش هم به جلسه تصمیم‌گیری کمیسیون ختم شد که موهایم را کوتاه کرده بودم و یه‌وری زده بودم و سر به زیر نشسته بودم جلوشان و فقط یادآوری می‌کردم که همین الان هم در جبهه دیگری مشغول خدمت به وطنم و شاید صلاح باشد که همین را ادامه دهم. پدرم هم خیلی زحمت کشید و کلی کارها را در غیاب من انجام داد. امیدوارم خدا یک‌جوری قسمت بقیه هم بکند، حرف زور است دیگر. توی این مملکت هزار و یک قانون و سنت زوری وجود دارد که به مذاق یک عده‌ محدودی خوش می‌آید و بقیه هم باید تحمل کنند. البته این مردم ناراضی نیستندها، ملت هم خوشحالند و عین آن‌ها فکر می‌کنند و شلوغی که بشود توی این کشور کار اینگیلیسی‌هاست.

بدجور زدم به خاکی. گفتم شاید این پست به‌درد یکی دیگر مثل من بخورد و بشود مسابقه 101 او. آخر خیلی‌ها بعد این که از قصه من باخبر شدند فهمیدند که چنین فرصتی را قبلا از دست داده‌اند. آقایان مشمول هم حالا خیلی غصه نخورند، فوقش رفتند هم مرد می‌شوند دیگر! ما که با همین نامردی فعلا داریم بدجور حال می‌کنیم و به قول دوستم به دسته صلح‌طلب‌ها پیوسته‌ایم (اعتبار این کارت تنها در زمان صلح می‌باشد. تبصره یک، پشت کارت.)!


/ 15 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی ( وروره گیـــــس )

دو تا از بچه ها کارته پایان خدمت گرفتن ، به اندازه خرج یه عروسی با هفتصد تا مهمون ازشون شام گرفتن !!! [خنده] تبریک می گم ، راستی ، دوستات بیچارت نکردن ؟ می خواستم بپرسم توی دوران معافیت تحصیلی دنباله کاراش رو گرفتی ؟

حامد

دو سال از زندگی جلو افتادی. یادت باشه دو سال خوش بگذرونی و بگی دارم خدمت می کنم!

درای

منم تا 25 شهریور وقت دارم که داداشم 18 ساله میشه. شاید باید همون دو ماه پیش اینو میذاشتی تو بلاگ!

احمد

آدم با خواندن این پست یاد فقر و فساد و تبعیض می افتد!

سمانه

آخ گفتی... این محافظه‌کاری مثل یه شمشیر دولبه‌س... در عین حال که به مقتضای بزرگ شدنت باید محافظه‌کارتر بشی, در عین حالم از همین وجه قضیه آسیب می‌بینی. همین محافظه‌کاری باعث می‌شه که دیگه سختتر بری سمت یه شرایط جدید و همینم فراموش کردن شرایط بد قبلی رو برات سختتر می کنه.در کل خوب نیس دیگه... یکم بیشتر کمک فکری برسون حالا که سربازیرم پیچوندی!

ناتوردشت

خیلی باحالی ولی یه کم بدجنس امیدوارم زندگی رو دیگه اینطوری نپیچونی[هیپنوتیزم][سبز]

رها

تبریک میگم..کاش داداش منم معاف میشد...هرچند داداش ما سربازی برو نیست[چشمک]

رها

آره حس ششم منم میگه نمیره!!راستی چقدر واسه این پستتون پر بازدید شدید...چقدر هندونه!مواظب باشین..عجیبه ما همیشه بیشتر دنبال کارهای خارق العاده مثل شکست دیویم تا خوندن چند خط شعر..راستی من وب ویولت رو دیدم خوشم اومد ازش..میشه یه کم ازش بگین!؟

سید امین احمدی پور

س داداش كوچيكه رو فرستادي بره سربازي ؟؟؟؟واقعا كه نامردي