خیابانی و ما

بچه‌ها مرامی یک گلریزانی بگیرید، دونگ دیه جمع کنید برای خیابانی، چون من اگر بازی فینال را گزارش کند می‌روم صدا و سیما و با بیل مغزش را متلاشی می‌کنم.

شاید در این سال‌ها همه‌مان از دست خیابانی بسیار زجر کشیده‌ایم و شکنجه شده‌ایم، اما دقیقا نمی‌توانیم بگوییم چرا. من به عنوان کسی که بررسی‌هایی روی این موجود انجام داده‌ام، چندتا خاصیت دیوانه کننده‌اش را می‌دانم.

یک، این‌که خیابانی برخلاف بقیه فوتبال نمی‌داند. یعنی معلوم است نود دقیقه ندویده تو زمین. یک‌بار یادم هست یک بازیکنی یک سانتر کرد در حد شاهرودی. مهاجم یک فحش رکیک به افراد فامیل‌ طرف داد و پرید سمت توپ و چنان شیرجه‌ای رفت و خودش را کشید که کم‌ِکم قدش دو و نیم سانت زیاد شد از آن به بعد. به هر زوری شده نوک موی فکلش را رساند به توپ که خورد به تیر و رفت بیرون، خودش هم پاره شد. فکر می‌کنید عکس‌العمل خیابانی چه بود؟ بله، گفت چقدر بد و بی‌دقت به توپ ضربه زد.

توی همین بازی امشب هم دیدید که روی گل اول هلند که رفت سه کنج دروازه، دروازه‌بان اروگوئه که با شیرجه بلندش  کاملا حالت کشسانی و فنری پیدا کرد و خودش را در بلندترین طول تمام عمرش دید، از نظر آقای خیابانی روی گل مقصر تشخیص داده شد. خود خیابانی بود نشانش می‌داد چطور باید بگیرد. در صحنه آهسته اکثر ضربه‌آزادهای شاهکار از نظر خیابانی، دیده می‌شود که توپ راهی اوت است، مثل شوت فورلان. دیگر توجه به ظرافت‌های کار بازیکن‌ها مثل حرکت بدون توپ که هیچ.

دو، قانون اول نیوتون. خیابانی اینرسی سکون دارد. اگر خیابانی در حال گزارش با صدای پایین یا حرف زدن درباره موضوع بی‌اهمیتی است و یک موقعیت خطرناک ایجاد می‌شود، خیابانی با خودش می‌گوید "ایشالا اوته"، و هیجانی به صدایش نمی‌دهد. بدبختانه بعضی وقت‌ها مثل بازی اسپانیا و هندوراس وقتی خیابانی دارد نیم‌ ساعت در مورد موضوع بی‌اهمیت مسابقه پیامک حرف می‌زند و ول‌کن هم نیست، توپ گل می‌شود و خیابانی مجبور می‌شود حرفش را قطع کند و اعلام کند که گل زدند.

سهٰ، نیازی به عذرخواهی برای اشتباهش نمی‌بیند و ماله‌کشی می‌کند. بازی اسپانیا با هندوراس مدافع هندوراس با تنه توپ را گرفت و سوت پنالتی شنیده شد. خیابانی گفت قدرت بدنی مدافع بر تکنیک مهاجم غلبه می‌کنه. وقتی بالاخره بعد از همه متوجه شد که بازیکن اسپانیا پشت پنالتی ایستاده، کم نیاورد و صحنه آهسته خطا را این‌طور گزارش کرد: مدافع موفق می‌شه با خطا توپ رو از چنگ مهاجم دربیاره. این هم تعریف جدیدی بود از موفقیت.

چهار، چرندگویی، پیوند دادن گودرز و شقایق، و زدن به صحرای کربلا. وقتی بازیکن اوروگوئه روی صورت هلندی برگردان زد، خیابانی گفت این صحنه‌های خطرناک در فوتبال زیاد دیده شده، بعضا منجر به مرگ هم شده مثل ویوین فو بازیکن کامرون که در زمین بازی فوت کرد. اوج بی‌ربطی قضیه این‌حا معلوم می‌شود که فو بر اثر مشکل قلبی فوت کرد نه حرکت خطرناک بازیکن حریف.

به این‌ها موردهای دیگری هم می‌توانید اضافه کنید یا مثال بیاورید. خیابانی دو تا مسترپیس و شاهکار هم دارد که امضای آثارش هستند. یکی اعلام پایان بازی وقتی است که داور برای خطا سوت زده. این شاهکارش را امشب هم دیدیم. آن یکی‌اش هم پیش‌بینی نتیجه بازی قبل از اتمام است مثل آن فینال آرِژانتین برزیل. این‌جا هم که نزدیک بود اوروگوئه نتیجه را برگرداند و این شاهکار را هم در این بازی ثبت کند. معروف است که وقتی انتقادها به گوش خیابانی‌ می‌رسد، می‌گوید هرکس ناراحت است صدای گزارشگر را ببندد. رییس ورزش سیما هم اخیرا از خیابانی حمایت کرده و انتقادها را وارد ندانسته. مشکلی ندارد که آقای خیابانی در زمستان افریقای جنوبی می‌گوید بلاتر طوری لباس پوشیده که انگار زمستان است.  مشکلی ندارد که آقای خیابانی در دقیقه 48 بازی می‌گوید فعلا که بازی در 45 دقیقه یا 90 دقیقه برنده‌ای نداشته، مشکلی ندارد که می‌گوید فلان بازیکن به کامرون گل زده پس فقط بلد است به افریقایی‌ها گل بزند، و تازه این مثال‌ها همه‌اش فقط برای یک بازی بود...

خیابانی می‌توانست برای ما همان گزارش‌گر دوست‌داشتنی ایران استرالیا بماند. آخر مگر تحمل مخاطب‌ها چقدر است؟ مگر این تریبون ملی مسئولیتش آن‌قدر سنگین نیست که آدم به خودش اجازه ندهد هر کاری دلش خواست بکند؟ همه ما ایرانی‌ها یک خیابانی درون‌مان داریم. یکی که انتقاد نمی‌پذیرد. یکی که می‌گوید اگر از حرف‌های من خوشت نمی‌آید نشنو. یکی که نمی‌داند اگر فکر نمی‌کنیم انتقادهای دیگران جدا وارد است، به خاطر خودشیفتگی ذاتی آدم‌هاست وگرنه ممکن است فلان رفتار ما روی روان بقیه باشد و خودمان نفهمیم. یکی که نمی‌داند عیب‌های آدم‌ها در برخورد با بقیه، از بیرون بهتر دیده می‌شود. ما حتی ترجیح می‌دهیم به‌خاطر دوستی‌مان بی‌خیال انتقاد از رفیق‌مان بشویم. همه ما تا آخرین لحظه، مثل مسئول ورزش سیما  پشت خیابانی‌مان می‌ایستیم و تغییر را لازم نمی‌بینیم و جدی بودن و اهمیت انتقادها را نمی‌فهمیم. این که در ایران هیچ‌کس هیچ‌کجا استعفا نمی‌دهد، برای این نیست که همه کارمان درست است، به‌خاطر همین خاصیت‌مان است که گفتم. ای بابا، همین که هست حالا یه ذره بالا پایین خوبه دیگه، چه کاریه...

/ 10 نظر / 3 بازدید
فخرالدین افروشه

دمت گرم زدی تو خال ما که هرجا نشستیم فوتبال نگاه کنیم همه میگفتن کاش خیابانی گزارشگر نباشه.

حامد

کمی دل ام خنک شد ولی اگه این خیابانی فوتبال گزارش نکنه چکار دیگه ای می تونه بکنه؟ غلتک آسفالت خوبه؟ یا خوبه بذارن اش تو سوراخ نشت خلیج مکزیک؟ منتظر پیشنهادهای بهتر هستیم. اون ایشالله اوته رو خوب اومدی.

احمد شریفی

مجموعه ی نفیسی از گفتارهای شبانه مولانا جواد خیابانی رو تو این لینک بخوانید: http://www.google.com/reader/item/tag:google.com,2005:reader/item/bcebcd06734517a7 اون تیکه خیابانی دورن رو هم خیلی خوب اومدی! یک چیزی تو مایه های کودک دورن!

تنها

دقت کردی خیابانی با delay گزارش می کنه مثلا یه فرصت استثنایی دیشب برا یه کدوم از تیما پیش اومد دقیقا من و بابم و داداشم از شدت هیجان واستادیم بعد وقتی دیگه فرصت از دست رفت تازه داد زد یه فرصت استثنایی برا اروگوئه...! یعنی می خواستم بکوبونم تو سرش.... کلی هم که دیشب وسط بازی ور زد...! خواهر مادر یارو رو می کشه وسط زمین! گفت دختر مربی تیم رو گرفته! حداقل نگفت دختر مربی تیم همسر ایشونه!به واژه ی "گرفته"دقت کنید!!!

هانیه

من دیشب بعد از مدت ها صداشو قطع نکردم! دیدم بدتر از پیش هم شده! سرازیری هر آدمی از روزی شروع می شه که ،به قول تو، به خیابانی وجودش اجازه جولان دادن بده

جام طلا

یک مطلب در همین زمینه نوشته ام: http://jam-e-tala.blogspot.com/2010/07/blog-post_06.html

HaMeD

در جواب حامد به نظرم خیابانی قصه و رمان نوشتن رو تست کنه بد نیست. فکر کنم می‌تونه موفق باشه.[نیشخند]

گندم

حالا ديگه مياي اغـ.تـ.شـ.اش؟![چشمک] قاتلم كه مي خواي بشي!![نگران] يكي هم از طرف من بزنش!![نیشخند]

hesad

خدایی همش با من . تو فقط این کارو بکن

hesad

[نیشخند] قول میدم خودم پیدا شم