یک روز با پدر و آشنایان!

کلا سیستم من طوری هست که خیلی نمی‌توانم چیزی را با قطعیت در مورد آینده خودم پیش‌بینی کنم اما این که قرار باشد آینده‌ام هم یک‌جورهایی به این شهر کوچک زادگاهم گره جدی بخورد دیگر خیلی بعید است. درست است که هنوز به این نتیجه نرسیدم که پایتخت و کلا این کشور هم برایم کافی نیست، ولی دیگر در مورد زادگاهم مطمئنم. با این حال همین شهر کوچک هم آن جاذبه‌های خاص خودش را دارد که هنوز برایم جالب است. چیزهایی که عمرا توی تهران ببینی، مثلا این‌که تقریبا همه همه را می‌شناسند!

گفته بودم که همسایه‌های فهمیده ما، علاوه بر خالی کردن باد ماشین یک یادگاری هم از خودشان گذاشته بودند و با دنده عقب در ماشین من را برده بودند تو. بیمه بدنه چون خسارتش از یک حدی کم‌تر بود چیزی نداد، این شد که با پدرم رفتیم صافکاری‌ای که صاحب گاراژش آشنای پدرم بود. آن‌جا مکانیکش که شاگرد پدرم در مدرسه راهنمایی بوده، برای پدرم تعریف کرد که حاج یوسف که پدرم هم می‌شناخته چطوردیشب  وقتی براثر جروبحث با همسرش با حواس پرت داشته از عرض خیابان می‌گذشته، یک مینی‌بوس بهش زده و از دنیا رفته و چقدر گیر خانمش می‌آید حالا که ماه حرام هم هست و دیه دوبل حساب می‌شود! از آن‌جا رفتیم سلمانی آشنای خودمان. مثل شش‌سالگی که پدرم مرا می‌آورد و من منتظر که می‌نشستم، ابرار ورزشی یا اطلاعات را برمی‌داشتم و پدرم با غرور در جواب مشتری‌های کنجکاو که فکر می‌کردند من فقط عکس‌های روزنامه را نگاه می‌کنم می‌گفت نخیر، خواندن و نوشتن بلد است! تقریباً صددرصد مشتری‌هایی که توی این مدت وارد شدند را پدرم می‌شناخت. مثل مربی شطرنج تیم دبستان استان‌مان توی مسابقه کشوری و یا حاج کاظمی که ظاهرا قبلا با سلمانی قهر بوده و پدرم کنجکاو بود که این‌ها چطور با هم کنار آمده‌اند بالاخره. بعدش هم رفتیم شهرداری برای پرداخت عوارض ماشین و آن‌کسی هم که بعد ما آمد برای همین‌کار و اگر می‌خواست برود هفتاد تومنش را از عابربانک بگیرد و بیاید دیر می‌شد، شانس آورد که دوست جوانی پدرم درآمد و با قرض کردن کارش راه افتاد. از همه جالب‌تر هم وقت برگشتن بود که پدرم دلش به حال بنده‌خدایی سوخت و خواست زیر باران سوارش کند، اما وقتی دید طرف آشناست و خاطره خوبی هم ازش ندارد منصرف شد! پدرم این وسط‌ها خواهرش را هم دید که یادم رفت بگویم!

حالا این شهر کوچک که می‌گویم یک چیزی تو مایه‌های روستای جمال آباد کالو توی ذهنتان نیایدهاٰ، همین شهر نزدیک به یک‌میلیون جمعیت دارد! اما به هر حال آن ساختار سنتی و خانوادگی‌اش را حفظ کرده است. در عوضش هم امنیت و راحتی‌ای که آدم در گم بودن احساس می‌کند، این‌جا حسابی به خطر می‌افتد.  خلاصه این‌که عیب ماشین بدچیزی نیست، وقتی به این بهانه بعد مدت‌ها سوار ماشین پدرت بشوی و اگرچه نه مثل گذشته‌ها، که حداقل به یاد آن‌ها دوری با هم بزنید!


/ 6 نظر / 3 بازدید
علي نورزاده

سلام من چند دوست پزشک دارم . چیزی که از دوستی با آنها فهمیدم این بود که دکترا مخصوصاَ پزشک های سرماخودرگی کلاً‌ آدمهای انرمالی هستند. خوب تقسیر ندارند چون بعد نه سال درس خوندن تازه می رسن اول خط . اما یه هدیه برات دارم ( اگر تزکیه نباشد علم توحید هم به درد نمی خورد)

سمانه

دوری بعضی وقتا این چیزای قشنگ رو برای آدم پررنگ تر می‌کنه. برای من که تهرات دیگه چیز خاصی نداره. شاید اگه یه مدت ازش دور شم بهتر باشه.

مرتضی

سعید جان،‌ این علی آقای نورزاده عبارت "پزشک سرماخوردگی" رو خیلی خوب اومده ها!

دوشیزه (متولد اسفند)

چقدر این جمله رو دوست داشتم: در عوضش هم امنیت و راحتی‌ای که آدم در گم بودن احساس می‌کند، این‌جا حسابی به خطر می‌افتد.

سه شنبه

حالا اسم شهرتون چی هست ؟ من خودم از زندگی تو شهرهای کوچک خوشم نمی اد . ولی از بد روزگار سالهاست که به این زندگی مبتلا هستم !

ف.ن

ظاهرا شما در محدوده ی خاصی از شهر گشت و کذار کردید .باید شرط تصادفی بودن وبزرگ بودن نمونه به اندازه ی کافی _چیز دیگه ای از آمار یادم نیست _رو برای نتیجه گیری رعایت می کردید .